Etki Materyal Test Çözümleri
Petri Kabı Nedir? Petri Kapları Neden Laboratuvarda Kullanılır?

Petri Kabı Nedir? Petri Kapları Neden Laboratuvarda Kullanılır?

Petri kabı; mikrobiyoloji, bakteriyoloji ve benzer çalışmalarda laboratuvarlarda farklı mikroorganizmaları ve hücreleri üretmek için kullanılan cam veya plastik silindir şeklinde kapağı olan bir kaptır.

Petri kabının ne işe yaradığını ve nerede kullanıldığını merak ediyorsan yazımızı okumaya devam edebilirsin!
Bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmaları gözlem altında incelemek ve büyümesini desteklemek çok önemlidir. Bunu yapmanın kolay ve güvenilir yolu petri kabıdır. Ayrıca kapaklı yapıları laboratuvar ortamında üretilen canlıları steril ortamda saklamak için ideal bir yapıya sahiptir. Petri kapları içerisine genellikle kültür bakterileri koyulur.


Petri kapları neden laboratuvarda kullanılır?

Petri kabı, çoğunlukla biyoloji ve kimya alanında laboratuvar ekipmanı olarak kullanılmaktadır. Petri kapları icadindan bu yana en önemli laboratuvar ekipmanlarından biri haline gelmiştir.

Petri kabı şeffaf olduğu için mikroorganizmaların büyüme aşamalarını gözlemlemek daha kolaydır. Petri kabı sayesinde mikroorganizmaları mikroskop altında doğrudan gözlem yaparak inceleyebilirsiniz.

Petri kabını kullanmadan önce temiz olduğundan emin olmak gerekir. Petri kabını iyi sterilize ederek kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere petri kabının nedir ve petri kapları neden laboratuvarda kullanılır konularından bahsettik. Petri kabıyla ilgili daha fazla bilgi almak ve satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Test cihazları, sarf malzemeleri, diğer ürünler ve daha fazlası için blog yazılarımızı takip etmeyi unutmayın!


Petri Kabı Fiyatları

Petri kabı satın almak için sitemize kayıt olarak alışveriş yapabilir veya direkt bizimle iletişime geçebilirsiniz!